(0224) 240 03 05 (0506) 999 33 53 BİZE ULAŞIN

Yaralar ve İzler

Bası (yatak) yaraları, Diyabetik yaralar, Varis yaraları, Dolaşım bozukluğuna bağlı yaralar, Radyasyon yaraları, Soğuk ve donma yaralarının tedavisi.

Şeker Hastalarında Oluşan Yaralar

Uzun yıllar boyu devam eden şeker hastalığının komplikasyonlarından biri olan damar bozuklukları ve buna bağlı bölgesel doku kanlanması eksiklikleri sonucunda ilgili bölgelerde kolaylıkla yaraaçılmasına yol açar. Tedavi kan şekerinin düzenlenmesi, ayağın istirahatı ve yüksekte tutulması, uygun yara bakım ve pansuman yöntemlerinin uygulanması daha sonrada plastik cerrahi yöntemlerde yaraların kapatılmasından oluşmaktadır. Tedavi uzun sürer ve sabır gerektirir. Tüm çabalara karşın zaman hastanın durumunda gerilemeler görülebilir.

Yatalak Hasta Yaraları:

Uzun süre yatan, hareket yeteneği sınırlı ya da şuuru kapalı kişilerde sürekli basınç gelen bölgede dolaşımının yavaşlamasına bağlı olarak oluşan yaralardır. Tedavide önce etkenin ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenle bilinci yerinde olan hastalar sık hareket ettirilmelidir. Bilinci yerinde olmayan hastaların ise sıklıkla pozisyonunun değiştirilmesi gerekmektedir. Tüm bu önlemlerden sonra gerekli pansuman ve tedavilerle yara iyileştirilir.

Varis Ülserleri:

Varis hastalığının çok ileri dönemlerinde dolaşım bozulmasına ve doku kanlanmasına bağlı olarak bacaklarda yaralar oluşabilir. Tedavi dolaşım bozukluğunun düzeltilmesi, bacağın yükseltilerek dinlendirilmesi, uygun pansumanlar ve tüm bunlardan sonra gerekirse cerrahi girişimlerdir. Cerrahi müdahale genellikle serbest deri naklinden ibarettir. Ancak önlemler ameliyat sonrası devam etmelidir.