(0224) 240 03 05 (0506) 999 33 53 BİZE ULAŞIN

Yapışık Parmak (Sindaktili)

Doğuştan el veya ayak parmaklarının arasının yapışık olmasına "sindaktili" denir.

Sindaktilinin görülme sıklığı 2000 canlı doğumda birdir. Hastaların yarısında tek taraflı ( sağ veya sol) görülür. Erkeklerde daha sık ortaya çıkar. Kalıtımla da geçme olasılığı vardır. En fazla 3. ve 4. parmakların yapışıklığı görülür. Sindaktili tedavisinde amaç sadece yapışıklığın açılması değildir. Bunun dışında prensipler de vardır. Bu prensipler:

İki parmak arasına rastlayan kısmın deri yaması ile değil o bölgenin normal deriden kaydırma ile onarılması
Zig-zag kesiler yapılarak oluşacak ameliyat izlerinin parmakların gelişimi sırasında şekil bozukluklarının ve çekilmelerin (kontraktür)önlenmesi
Ameliyatta açık kalan parmak kısımlarının deri yaması (greft) ile kapatılması
Tırnak yapılarının dikkatle korunması
Eğer varsa kemiğe ait şekil bozukluklarının düzeltilmesi.

Ameliyatta bu kriterlerin tümünün sağlanmasına çalışılmalıdır. Parmakların kontrolünün başladığı zaman olan 24 ay olup ameliyatın 36 aya kadar yapılması tercih edilir. Bunun dışında daha büyük çocuklarda da ameliyat yapılabilir. Ancak özellikle kompleks sindaktililerin daha erken tedavisi önerilir. Özellikle boy farkı olan parmakların büyüme sırasında birbirinin şeklini bozabileceği düşünülerek daha erken tedavi edilir. Yeni doğanda ameliyat özellikle anestezi sakıncaları nedeniyle tercih edilmez.