(0224) 240 03 05 (0506) 999 33 53 BİZE ULAŞIN

Doğuştan El Problemleri

Normalden daha farklı el yapısıyla doğan bebeklerin sahip olduğu ve bu rahatsızlığa ‘doğumsal el anomalisi’ (doğuştan el problemleri) denir. Doğuştan el problemleri doğumda mevcut olan ve normalin dışındaki tüm el farklılıklarını kapsar.

Doğum öncesi dönemde oluşan bazı anormal gelişimlerin sonucu olarak oluşan gelişim hataları doğumda bebekte fizyolojik ve morfolojik hataların görülmesine neden olur. Bu hatalara doğum defektleri (hataları) denir. Doğumlarda %1-2 oranında doğumsal farklılığı olan bebekler dünyaya gelir. Bu farklılıkların %10 kadarı ellerde görülür.  El bileği, el ve parmakların oluşacağı dönemde bilinen veya bilinmeyen sebeplerle yaşanan bir farklılaşma sonucu bazı doğumsal el problemleri oluşabilir. 

Ciddi el problemleri görülebildiği gibi daha basit, minör anomaliler de oluşabilir. Bunlardan bazıları, el ve parmakların hiç gelişmemesi, parmak aralarının oluşmaması, perdelenmesi, eksiklikler, farklılaşma sorunları, fazla oluşmuş bölümler, aşırı büyümüş olan kısımlar veya sıkıştırıcı bant sendromu gibi değişik anomalilerdir.

Bebeklerde rastlanan her türlü şekil bozukluğunun, bebek büyüdükçe ilerleme ihtimali vardır. Hem fiziksel hem psikolojik açıdan hayatı zorlaşabilir. Özellikle en görünür yerlerimizden olan ellerin çevre ile etkileşim sırasında kullanımı bu durumu daha da zorlaştıracaktır.

Doğumsal el problemlerinin çoğu tedavi edilebilirdir. Ciddi majör eksiklikler olmadığı sürece çocuğun normal hayata adaptasyonu büyük oranda sağlanabilmektedir.