(0224) 240 03 05 (0506) 999 33 53 BİZE ULAŞIN
Ellerimiz iş ve günlük hayatımızdaki ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz ve kimseye muhtaç olmadan hayatı idame ettirmek ve ekonomik açıdan özgür olabilmemiz açısından vazgeçilmez organların başında gelmektedir.
Parmak, el, saçlı deri, penis, kulak gibi organların kopmalarında tekrar yerine dikilmesidir.
Bilekte, karpal tünel denilen bir alan vardır.
Dupuytren (Guillaume, Paris 1777-1835) hastalığı, avuç içinde gelişen nohut büyüklüğünde şişlikler ve kalınlaşmayı ifade eder.
Parmakları büken kirişlerin kılıflarında kalınlaşmaya bağlı disfonksiyonuna “Tetik Parmak-Tetik Başparmak" denir.
Doğuştan el veya ayak parmaklarının arasının yapışık olmasına "sindaktili" denir.
Ganglion kistleri, el ve bileğinde oluşan ve bazen büyüme gösteren kitlelerdir.
Normalden daha farklı el yapısıyla doğan bebeklerin sahip olduğu ve bu rahatsızlığa ‘doğumsal el anomalisi’ (doğuştan el problemleri) denir. Doğuştan el problemleri doğumda mevcut olan ve normalin dışındaki tüm el farklılıklarını kapsar.
Başparmak duplikasyonu başparmak yapısının çift gelişimini ifade eder. En yaygın görülen konjenital anomalilerden biridir.
Normalden daha farklı el yapısıyla doğan bebeklerin sahip olduğu bu rahatsızlıklara doğumsal el anomalileri denir. El anomalileri doğumda mevcut olan ve normalin dışındaki tüm el farklılıklarını kapsar.
Kamptodaktili, parmaktaki ilk eklemin deformitesi sonucu parmağın bükülmesidir.
Klinodaktili doğumsal (konjenital) bir parmak yapısı bozukluğudur. Tüm parmaklarda olabilmekle birlikte çoğunlukla elin beşinci parmağında ve bu parmağın son ekleminde görülen eğrilik olarak tanımlanır.
Konstruktif band sendromu doğum sonrası elde veya bacakta yüzeysel veya derin boğumların görüldüğü doğumsal (konjenital) anomalidir.
Parmakları büken kirişlerin kılıflarında kalınlaşmaya bağlı disfonksiyonuna “Tetik Parmak-Tetik Başparmak" denir.