(0224) 240 03 05 (0506) 999 33 53 BİZE ULAŞIN

Kulak Estetiği

Kulak dış görünümü etkileyen önemli bir estetik organdır.

Estetik olarak en sık rastlanan bozukluk kepçe kulak deformitesidir. Bu deformite kulağın normal anatomik duruşuna göre daha önde olması şeklinde tanımlanmaktadır. Kepçe kulak dışında eksik kıvrımları şekillendirmek ve büyük kulakları küçültmek amacıyla da estetik operasyonları gerçekleşebilir. Kulak estetiği operasyonları genellikle 6 yaşından itibaren yapılmaktadır.

Ameliyat; lokal anestezi altında, kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesi ile girilerek yapılır. Erişkinler ve çocuklar ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşabilir ve eve gidebilirler. Hastanın başı, ameliyatın sonunda şekillenme ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için sarılacaktır.

Düzeltilmesi gereken başka kulak problemleri arasında, kulak üst kesiminin aşağı ve öne kıvrımlı olması, çok küçük kulak, dış kenardaki doğal kıvrım ve çizgilerin kaybolduğu kulak deformiteleri de vardır. Ayrıca aşırı büyük kulak memelerine yönelik işlemler ve doğuştan veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için yeni kulak yapımı gibi işlemler kliniğimizde gerçekleştirilmektedir.

Kulak Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Kulak estetiği nedir?
Kulak estetiği; kulağın dış görünüşünü etkileyen bozuklukları düzeltmek için yapılan işlemdir. En sık görülen bozukluk kepçe kulak olup; büyük kulak, gömülü kulak ya da kıvrım eksikliği gibi bozukluklarda görülebilmektedir.

Kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Kulak Estetiği Ameliyatı; lokal anestezi altında, kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesi ile girilerek yapılır. Gerekirse kafa ile yaptığı açıyı azaltmak için dikişler konur veya kıkırdak çıkarılır.

Kulak estetiği ameliyatı sonrası nasıldır?

Ameliyattan sonra hasta evine gönderilir ve genellikle tenisçi bandajı tarzında özel bir bandaj uygulanır. Ameliyat için en uygun yaş altı yaş civarıdır. Arkadaş çevresinde çocuğun kulağı hakkındaki yorumlar, psikolojik durumu etkileyip bir kompleks yaratmasına sebep olabilir. Bu nedenle özellikle okul öncesi çağda bu problem giderilmelidir.

Kulak estetiği ameliyatının riskleri nelerdir?
Kanama her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da olabilir. Enfeksiyon ise kulakta korkulan bir komplikasyondur. Asimetri problemleri de olabilir. Ameliyat öncesinde her iki kulak arasında fark olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

Kepçe kulak estetiği hangi yaştan itibaren yapılabilir?
Kulak kepçesinin gelişimi 10 yaş civarında tamamlanır ancak kulak gelişimi 6 yaş itibariyle büyük ölçüde gerçekleştiği için olası psiko-sosyal olumsuzlukların önüne geçebilmek maksadıyla bu yaşta yani okul öncesi dönemde kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Kişinin operasyona engel bir durumu söz konusu değil ise üst yaş sınırı yoktur.

Kulak estetiği ameliyatında ağrı duyulur mu?
Kulak estetiği ameliyatında kullanılan lokal ya da genel anestezi sayesinde operasyon boyunca hiçbir acı veya ağrı hissetmezsiniz.

Kulak estetiği operasyonları genel anestezi mi yoksa lokal anestezi ile mi yapılır?

Küçük yaş grubunda genel anestezi tercih edilirken; 16 yaş üzerinde kulak estetiği operasyonları lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kulak estetiği ameliyatından sonra ağrı olur mu?
Kulak estetiği ameliyatı sonrasında ağrı minimal olup basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir.

Kulak estetiği ameliyatından sonra iz kalır mı?
Kulak kepçesi arkasında belli belirsiz iz kalabilir; ancak bu iz dışarıdan fark edilmez.

Kulak estetiği ameliyatı sonrası kulakların yeni şekli nasıl olacaktır?
Kulak estetiği ameliyatında amaç doğal bir görünüm elde etmektir.

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulak tekrar açılır, eski haline geri döner mi?
Kulak estetiği sonrası ciddi bir kaza ya da atılan dikişleri zorlayacak bir travma yaşanmaz ise tekrar açılması söz konusu değildir.