(0224) 240 03 05 (0506) 999 33 53 BİZE ULAŞIN

Dudak Estetiği

Dudaklar bazı kişilerde doğumsal (ailesel) olarak ince ve belirsiz olabilir.

Bazı kişilerde de yaşlanmaya bağlı olarak dokuların erimesiyle incelir ve kırışarak dolgunluk ve diriliğini kaybeder. Dudak estetiğinde amaç, dudakları doğallığını bozmamak kaydıyla kalınlaştırmak, konturlarını daha belirgin hale getirmek, kırışıklıkları azaltmak ve dolgunlaştırmaktır. Dudak estetiğinde birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler; cerrahi olmayanlar, cerrahi olanlar olarak iki grupta toplanabilir. Cerrahi olmayanlar Dolgu maddeleri kullanılarak yapılır. Dolgu maddelerinin içeriğinde hyaluronik asitbulunur. Bu tür dudak kalınlaştırma ayakta yapılabilmesi ve cerrahi müdahale gerektirmemesi nedeni ile daha sık uygulanmaktadır. Dolgu maddesi olarak hyaluronik asit yerine vücuttan alınan yağ dokusu da kullanılabilir. Cerrahi yöntemle dudak kalınlaştırma ise vücudun herhangi bir yerinden alınan doku parçasının dudak içinden yapılan insizyonla dudak içine yerleştirilmesi işlemidir. Cerrahi yöntemle yapılan bu dudak kalınlaştırma, dolgu maddeleri ile yapılana göre daha doğal görünüm sağlar ve daha kalıcıdır. Ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir. Nadir de olsa dudak küçültme operasyonları da gerekebilmektedir. Normalden iri duran dudaklar, ağız mukozası içerisinden yapılan kesi ile eliptik bir parça çıkarılarak küçültülebilir. Bu işlem de lokal anestezi ile uygulanabilir.

Dudak Estetiği Sıkça Sorulan Sorular

Dudak estetiğinde kullanılan dolgu malzemeleri nelerdir? Hyalüronik asit bu amaç için en yaygın kullanılan maddedir. Özel iğnelerle enjekte edilir. Hasta hemen normal hayatına döner fakat etkisi geçicidir. Başka bir dolgu malzemesi de kişinin kendi yağıdır. Vücudunun başka bir bölgesinden yağ alındıktan sonra bir işlemden geçirilir ve enjekte edilir. Kalıcı bir çözümdür.

Dudak mukozasını ilerletici cerrahi İşlemler hangi yaşlarda tercih edilir? Daha çok ileri yaşlarda tercih edilmektedir.

Dudak inceltme ameliyatı nasıl uygulanır? Kalın olan dudaktan parça çıkarılarak dudak inceltilir. Ameliyat sonrası herhangi bir iz olmamaktadır.