(0224) 240 03 05 (0506) 999 33 53 BİZE ULAŞIN

Meme Ucu Estetiği

Meme ucu estetiği; gömük meme ucu, meme başı büyüklüğü ve genişlemesi, meme ucunun yokluğu gibi durumlarda uygulanır.

Yeniden meme yapımı için geliştirilmiş çeşitli yöntemler vardır. Genel anestezi altında yapılan bu işlemler, tercih edilen yönteme göre 3 ila 6 saat arasında sürebilir. Operasyon geçiren kişinin 2 hafta içinde dikişleri alınmakta ve bu süre içerisinde istirahat etmesi önerilmektedir. 

Gömük veya Çökük Meme Ucu

Meme ucunun içeri doğru çekilmesi meme ucu gömüklüğü olarak adlandırılır. Çökük veya tamamen içe dönük meme ucu genellikle süt kanallarının kısa olmasından veya meme ucu arkasındaki kasın çekmesinden kaynaklı olarak oluşur. Bu sorun tek memede veya her iki memede de görülebilir.

Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmakla beraber, doğuştan da olabilir. Nadir olarak emzirmeye bağlı olarak veya aşırı kilo verilen durumlarda veya meme kanseri nedeniyle meme ucunda çöküklük görülebilir.

Tedavi

Cerrahi müdahale ile süt kanallarının ve meme ucu duyusunu sağlayan sinirlerin korunmasına özen göstererek meme ucunu içeri çeken kısımlar serbest bırakılır.

Meme Ucunun Büyümesi ve Genişlemesi

Sıklıkla ergenlik döneminde görülebildiği gibi doğum sonrası emzirmeye bağlı olarak da oluşabilir. Meme ucu büyümesi veya genişlemesi meme büyüklüğüne bağlı değildir. Her kadında bu rahatsızlığa rastlanabilir.

Tedavi

Karşılaşılan probleme bağlı olarak; iri olan meme ucu küçültülebilir, uzunluğu kısaltılabilir, meme ucunu çevreleyen kahverengi areola bölgesi daraltılarak normal görünüme getirilebilir. Kolay bir estetik ameliyat ile meme ucu normal görüntüsüne kavuşabilir. Genellikle lokal anestezi altında müdahale edilir. Amaç meme ucu duyusuna zarar vermeyen, süt verme fonksiyonunu kaybetmeyen bir meme ucu elde etmektir.

Meme Ucunun ve Aerolanın Yokluğu

Meme kanseri, enfeksiyon, yanık gibi nedenlerle meme ucu kısmen veya tamamen zarar görmüş olabilir. Meme başının ve etrafındaki kahverengi aerola bölgesinin cerrahi tekniklerle yeniden yapılması mümkündür.

  

Meme ucu problemleri, her yüz kadından 2 veya 3’inde görülmektedir. Bu problemler sağlık açısından ciddi sorunlar yaratmasa da kadınların özgüvenini etkileyen, bahsetmeye çekindiği bir estetik deformitedir ve aslında küçük bir estetik ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Memenin karşı meme ile olan simetrisi önemli bir unsur olduğundan meme ucunun yeri ve büyüklüğü hassasiyetle planlanmalıdır.

Meme ucu estetiğinin duygusal ve sosyal etkisi oldukça yüksektir. İstediği formda ve görüntüde memeye kavuşan kadınlar; kendilerini daha güzel, çekici ve öz güvenli hissettiklerini, partnerleriyle daha mutlu olduklarını ve istedikleri kıyafetleri giymenin rahatlığını ve mutluğunu yaşadıklarını ifade etmişlerdir.